ZPĚT

Co jsou spánkové cykly

Noční spánek není lineární. Skládá se přibližně ze 4 až 6 spánkových cyklů, z nichž každý v průměru trvá od jedné a půl hodiny do dvou hodin. Abychom pochopili jednotlivé složky každého cyklu můžeme je přirovnat k vlakové soupravě.

spánkové cykly

 • Usínání

  Zíváme, oči se zavírají, naše myšlenky se mlží: a právě v tuto chvíli nesmíme „zmeškat vlak“!

 • Lehký spánek (přibližně 45 min.)

  Určitá mozková činnost ještě přetrvává, i když ještě slyšíme a rozumíme, nemůžeme reagovat. Spíme lehkým spánkem a například klakson auta z ulice nás probudí.

 • Hluboký spánek (přibližně 45 min.)

  Jsme nehybní a již nic neslyšíme. Na vnější podněty reagujeme jen slabě. Obličej je bez výrazu a oči zavřené pod víčky jsou nehybné. Srdeční tep a dýchání jsou pomalé a pravidelné. Svalový tonus přetrvává.

 • REM (Rapid Eye Movements) spánek (přibližně 20 min.)

  V této fázi spánku se nám zdají sny. Výraz našeho obličeje svědčí o snové aktivitě. Pod víčky se oči velmi rychle pohybují a jejich pohyby jsou viditelné. Tep a dýchání jsou sice stejně rychlé jako v bdělém stavu, ale nejsou tak pravidelné. Svaly jsou naprosto uvolněné.

 • Latence (několik minut)

V této fázi se buď probudíme nebo „nastoupíme do nového vlaku“.

ZPĚT DALŠÍ ČLÁNEK
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
logo boiron

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Pokud budete pokračovat v jejich prohlížení, vyjádříte tím svůj souhlas s jejich používáním. Další informace o používání cookies naleznete zde