ZPĚT

Stres: nezbytná přirozená reakce

Stres je poplachovou reakcí, přirozenou reakcí organismu na určitou nebezpečnou situaci.

přirozený stres

JAK NÁŠ MOZEK REAGUJE NA STRESUJÍCÍ UDÁLOST?

Mozek může vyvolat tři reakce nutné pro přežití: útěk, útok nebo útlum. V některých případech se zrychlí srdeční rytmus, sevře se hrdlo.

Je to přirozený stav, neboť náš organismus reaguje tak, aby se mozek okysličil a lépe přemýšlel, a aby se okysličily i svaly a mohly tak lépe situaci čelit. Stažení žaludku, které stres doprovází, je vyvoláno zpomaleným trávením; tím pak dostávají prioritu urgentnější tělesné funkce. Oční zorničky se rozšiřují, aby se organismus se situací rychle vyrovnal, a svalový tonus se zvyšuje.

Ve stresovém období se velmi špatně usíná, což je normální… Poplachový stav udržuje organismus ve střehu, aby mohl čelit tomu, co považujeme za nebezpečí. Lidský organismus je úžasně uzpůsoben a naše přirozené reakce nejsou dílem náhody.

negativní stres

TYPY STRESU

Sám o sobě je stres neutrální reakcí. Může být pozitivní nebo negativní podle toho, co ho způsobilo, v jaké situaci a s jakými emocemi. Ovšem délka trvání, četnost a intenzita této reakce se mohou stát problematickými. Proto rozlišujeme 2 typy stresu:

  • Negativní stres: tento typ stresu je nezbytný, abychom přežili, a neexistuje žádný prostředek ani důvod, abychom jej léčili.

  • Pozitivní stres: ten je spojen s důležitými životními událostmi jako je například nějaká zkouška nebo milostná schůzka. Ten nám také problémy nedělá… Anebo pouze tehdy, pokud je příliš častý nebo příliš intenzivní.

DOZVĚDĚT SE VÍCE
ZPĚT DALŠÍ ČLÁNEK
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
logo boiron

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Pokud budete pokračovat v jejich prohlížení, vyjádříte tím svůj souhlas s jejich používáním. Další informace o používání cookies naleznete zde